Břehy Sardinie omývají hned tři moře: Tyrhénské, Sardské a Středozemní. Zdejší vody byly odpradávna bohaté na ryby a další mořské živočichy. V každé epoše moře přinášelo do sardinských spíží cenné živočišné proteiny, ať už šlo o tuňáky, chobotnice, langusty, mušle, atd.
Mořským vodám okolo Sardinie se však nevyhnuly problémy, s nimiž se v posledních desetiletích potýká celý ekosystém Středozemního moře. I zde se tak projevily fatální nevratné změny, které přinášel lov vlečnými sítěmi.
Blýská se však již na lepší časy; snahou je provozovat rybolov udržitelným způsobem, který by co nejméně narušoval přirozenou biodiverzitu moře.
A tak v sardinských přístavech objevíte například malé rybářské lodě, na jejichž palubách jsou úhledně naskládané pasti – „vrše“, které jsou známé například z Chorvatska. Zde na Sardinii mají však válcovitý tvar a jsou zřetelně menší. Do těchto pastí se loví druh živočichů podle návnady. Dá-li se rybí maso, je největší šance, že do pasti bude vlákána opět ryba. Když je v pasti maso z korýše, je políčeno především na chobotnice.
Ryby na Sardinii nenaleznete jen v moři, ale i v mělkých lagunách poloslaných jezer. Ta jsou využívána nejen pro získávání mořské soli přirozenou metodou odpařováním, ale zejména k chovu ryb.
No, a když už na Sardinii zavítáte, nenechejte se připravit o lov tuňáků. U jižního pobřeží Sardinie můžete změřit svoji sílu a zručnost s obrovskými a bojovnými tuňáky modroploutvými.
Ale pozor! Nebude to jako při chytání ryb na Sázavě! Tuňáci s hmotností kolem 50kg jsou přímo „dynamitem“ na přívlačném prutu. Jsou to jedny z nejbojovnějších ryb nejen ve Středozemním, ale i v jiných mořích a oceánech.
V sezóně prý se loví kusy o hmotnosti 100 – 200 kg a údajně nejsou výjimkou ani giganti kolem 400kg.
Z hlediska komerčního rybolovu patří tuňáci mezi nejohroženější druhy ryb. Platí zde proto pravidlo „chyť a pusť“!
Za tímto, pro suchozemce nepředstavitelným dobrodružstvím, se můžete mj. vypravit na palubě lodi Blue Shark.