Výchova dítěte je nekončící proces po mnoho let. Všichni chceme, aby naše dítě bylo chytré, vzdělané, slušné a úspěšné. Než ho přivedeme, pokud se to podaří, k tomuto cíli, čeká nás dlouhá cesta. Na výchově bychom měli pracovat už od útlého věku. To co se nám může zdát u malého děcka roztomilé, v pozdějším věku může být problém.
Jistě, malému dítěti sem tam něco odpustíme, ale měli bychom zvážit, kam až jsme zlobení své ratolesti ochotni tolerovat. Určete rozumné hranice, které by mělo děcko dodržovat. Rozhodně ho tím nemučíte ani neomezujete. Správná výchova se vám v budoucnu pozitivně vrátí. Učte svého potomka ohleduplnosti. Měl by vědět, že vynucování pozornosti rozhodně nikam nevede. Některé děti si okamžitou přízeň chtějí doslova za mohutného řevu vydupat. Nenechte se vyvést z míry a rozhodně se nesnažte okamžitě splnit jeho požadavky. Raději mu vysvětlete, že takovým způsobem ničeho nedosáhne. Požadujete po děcku, aby si uklidilo hračky, obléklo se nebo přišlo za vámi? Možná dělá, že neslyší. Svou prosbu opakujete několikrát dokola a stále se nic neděje. Takové chování byste tolerovat neměli. Postupem času se stane tradicí, že dítě bude dělat, že vás neslyší a vy budete stále jen čekat. Jděte raději za děckem, vysvětlete mu, co po něm přesně chcete a trvejte na splnění vašeho požadavku. Které dítě by nezkusilo lhát. Ruku na srdce, zkusili jsme si to všichni. Rozlišit bychom, ale měli lhaní a vymýšlení si.
Děti mají bujnou fantazii a vymýšlí si rády. Se lhaním to, ale nic společného nemá. Pokud děcko při lhaní přistihnete, netrestejte ho, ale vysvětlete mu, že víte, jak to doopravdy bylo. Poslali jste ho uklidit si hračky nebo vyčistit si zuby a tvrdí vám, že má vše hotovo, ale není tomu tak? Pak děcko vraťte zpět a úkon ho nechte zopakovat. Malé děti jsou většinou pravdomluvné a řeknou to, co jim přijde na jazyk. Větší děti, obvykle školního věku, mohou lhát ze strachu. Bojí se trestu za špatnou známku a podobně.