Přírodní materiál – výroba koberců obnášela ve středověku zpracování přírodních vláken mnoha druhů rostlin a některé současné výrobky se snaží tento způsob výroby napodobit. Jde o nejekologičtější podlahovou krytinu, jakou si můžeme v bytě dopřát, pochopitelně, pokud si odmyslíme kvalitní dřevěné palubky či parkety. Palubky ovšem bývají opatřeny nátěrem epoxidového laku a tak o nich nelze jednoznačně tvrdit, že našlapujeme bosými chodidly opravdu na přírodním materiálu, navíc jsou studené a pro citlivé receptory na ploskách nohou to není zrovna ideální povrch.
Pro našlapování naboso je stále koberec tou jedinou krytinou, o níž lze říci, že je příjemná na dotek. Výhodu v tomto směru mají syntetické koberce, přírodní vlákna totiž nelze čistit strojně mokrým způsobem, musí se postupovat opatrně a pouze se speciálními šetrnými prostředky. V tomto směru se vždy vyplatí obrátit se na specialisty s dobrými referencemi a patřičnými zkušenostmi. Každý experiment v podobě přípravků zakoupených v drogerii nemusí dopadnout dobře.
Vyklepání nečistot – dříve se na pavlačích a na zápražích domů koberce pouze vyklepávaly rákosovou nebo dřevěnou metlou, je to sice hrubý způsob, ale poměrně účinný, ovšem některé nečistoty uvnitř zůstanou, zvláště ty, které se spojí s tukovou složkou. Ve vzduchu se totiž víří i drobné částice tuku, které jsou součástí odumřelých šupinek kůže, anebo se do vzduchu dostává tuk např. při vaření pokrmů. Vyklepávání kusových koberců, stejně jako vysávání kobercové metráže je účinné jen zčásti a po určité době musí nastoupit strojní nebo šetrné ruční čištění.
Strojní způsob – pokud chcete prodloužit životnost vláken a zachovat jejich původní vzhled, měli byste je podrobit procesu čištění koberců Praha, který připomíná s trochou nadsázky praní oděvů v pračce. Koberec je totiž textil a nestačí jej pouze přejíždět vysavačem. Určité procento nečistot zůstane mezi vlákny a vytvoří jemnou mazlavou hmotu, vhodnou pro rozmnožování mikroorganismů, která se pak časem stává zdrojem zápachu, a samozřejmě nevzhledně vypadá. V tomto směru se osvědčily speciální rotační hlavice, např. systém Rotovac, co si poradí i s hluboko usazenou špínou, a podlahová krytina tak získá opět původní vzhled.