Když nás ráno slunce vytáhne z postele například v sobotu, kdy je před námi celý volný den, nemůžeme se dočkat, až budeme realizovat své smělé plány, sportovat, malovat, vyrábět něco ze dřeva, zahradničit či cestovat v přírodě, ale jakmile se začne den krátit a slunce se bude blížit k obzoru, naše myšlenky se mnohdy obrátí do ložnice, kde máme útulnou postel, a začneme se těšit, až si tu konečně odpočineme.
Natáhnout se na postel je doslova „boží úkaz“, nemá to chybu a je to jediný způsob, jak naše tělo ochránit před vlivem zemské gravitace. Nebýt gravitačních sil, v podstatě bychom lůžko ani nepotřebovali, prostě bychom se jen volně vznášeli v prostoru, někde se uhnízdili, třeba v horním rohu místnosti u stropu, a tam strávili nocleh.
Teprve v ložnici, na pohodlných zdravotních matracích, vnímáme, jak nekompromisní gravitace je, a jak důležité je mít svůj prostor pro odpočinek. Jeho součástí jsou také prošívané deky. Proč dáváme přednost právě jim?
Duté mikrovlákno – mikrovlákno je čistě syntetický materiál, který vykazuje mnoho výhod vůči přírodním materiálům. Za prvé je velmi lehké, takže se pod takovou přikrývkou dobře usíná. Za druhé perfektně izoluje tělesné teplo a udrží jej i tehdy, je-li v místnosti velmi chladno. Duté vlákno zároveň izoluje pokožku od okolního prostředí, je-li teplejší, takže se tu lépe spí i v letním horku. A za třetí je vhodné i pro alergiky, což nelze říci o prachovém peří nebo ovčí vlně.
Rozměry – velmi důležitá je volba rozměrů prošívaných přikrývek. Vybírejte raději větší, abyste měli v posteli více volného prostoru, pokud bude deka příliš úzká, bude vám při převalování občas koukat ven kus zad či břicha a bude vás to zřejmě budit. Podobné je to i s délkou, příliš krátká deka je rizikem, že vám budou vykukovat zpod deky při spaní chodidla, a ta jsou díky mnoha nervovým zakončením ještě více citlivá na poryvy vzduchu a chlad v místnosti. Není zkrátka nad to pořádně se do velké deky zachumlat a mít jí kolem sebe k dispozici, i když se na lůžku rádi a často otáčíte.