Hypoteční úvěry na bydlení patří v České republice mezi ty vůbec nejvíce využívané, hned za spotřebními úvěry a těmi ze stavebního spoření. Jejich obliba neklesá ani teď, kdy se úroková sazba vlivem inflace výrazně zvýšila. Zkrátka jen málokdo odolá snu o vlastním bydlení, které si bude moci předělat k obrazu svému. Jelikož hypoteční úvěry pro banku představují přeci jenom poměrně velké riziko, ne každý nakonec odchází s úsměvem na tváři. Ba naopak každým rokem přibývá zamítnutých žádostí. Povětšinou se jedná o žadatele, kteří nevyhověli vysoce nastaveným podmínkám úvěru. Důvodem může být například malý či špatně doložitelný příjem, záznam v registru dlužníků či příliš mnoho závazků. Naštěstí není nutné žádat pouze v bankách, existují i nebankovní společnosti, které jsou přeci jenom ke svým žadatelům vstřícnější. A co víc, čekají na ně přímo s otevřenou náručí…
Hypotéka bz příjmu je tak trochu utopií, tedy za předpokladu, že o ní půjdete zažádat do jakékoliv bankovní instituce. Tam je totiž příjem jeden ze základních předpokladů při žádosti o úvěr. Nebankovní společnosti jsou známé hlavně díky svým spotřebitelským úvěrům a jen málokdo tuší, že nabízí i úvěry v mnohem větší výši. I zde je nutností zástava nemovitosti, která v případě porušení podmínek ze stran dlužníka propadne bance, ale podmínky jsou výrazně přívětivější.
O hypotéku je možné zažádat i bez pravidelného měsíčního příjmu. To určitě uvítají třeba rodiče, kteří pobírají rodičovský příspěvek, či studenti, kteří si mnohdy přivydělávají jen příležitostně. Je však otázkou, zda budou schopni hypotéku plnohodnotně splácet, pokud nemají pravidelné příjmy. Benevolentnost nebankovních společností je určitě pro jistou skupinu lidí vítaná, ne vždy si ale žadatelé dokáží uvědomit míru rizika, ke kterému se dobrovolně upisují.