Napřed trochu fyziky: U vedení tepla se jeho přenos uskutečňuje prostřednictvím mechanické energie při působení částic, čím je prostředí řidší, kdy jsou příslušné molekuly od sebe více vzdáleny, tím je vedení tepla pomalejší. Z toho vyplývá, že nejlepším izolantem, který nás v případě oděvu chrání před únikem tepla, je vzduch. Vzduchová hmota je pochopitelně řidší, než ta kapalná a pevná. Nejvýkonnějším izolantem je samozřejmě vakuum, což se úspěšně využívá např. u termosky, ale u funkčního oblečení se musíme (prozatím) spokojit jen s izolační vrstvou vzduchu, která se nachází uvnitř speciálních vláken.
Jaké materiály jsou vhodné?
Nejpoužívanějším materiálem funkčního oblečení je polyester. Používá se jak u první vrstvy termoprádla, tak i u tzv. druhé vrstvy funkčního oděvu. Výhodou jsou jeho nízké výrobní náklady, což z něj činí na trhu absolutní jedničku. Nevýhodou polyesterového prádla (první vrstvy) je však častý zápach, který způsobují bakterie na povrchu našeho těla. Dá se to částečně omezit ionty stříbra, které bakterie hubí, ale nesmí se to přehánět, neboť bychom zahubili i potřebné bakterie, které na kůži plní důležitou ochrannou funkci.
Polyester, vlna Merino, prachové peří
Druhým typem funkčního oděvu je Merino vlna. Jedná e o velmi hřejivý materiál, má výborné izolační vlastnosti a struktura vlákna se podobá rozvětvené rostlině s mnoha kapsami a odnožemi, kde se hromadí vzduch. Ten pak důkladně izoluje na podobné bázi jako polyester, jen jde o přírodní materiál ze zvířecí srsti. Ostatně, tohoto principu také využívaly již naše babičky, které pletly hřejivé vlněné svetry. Vlna je navíc antibakteriální, což způsobuje nepravidelná struktura vláken, kde se bakterie špatně množí. Merino vlna téměř vůbec nezapáchá, na rozdíl od polyesterových materiálů.
Třetí základní typ funkčního oděvu jsou výrobky z jemného peří. Všichni dobře známe péřové spacáky a bundy, které hřejí i v extrémních mrazech, a jejichž izolační schopnosti udržení tělesného tepla jsou jednoznačně nejlepší. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a náročná údržba. Výrobky s peřím nesmíte prát, musí se pouze čistit v čistírně, a jsou náchylné na působení vody a vzdušné vlhkosti.