Bazén je bez příslušenství nevyužitelná nádoba


Mít na zahradě bazén není dnes již nic výjimečného, samozřejmě, že existují nádrže zapuštěné, velkých rozměrů, které vás mohou přijít i na půl milionu korun, ale docela dobře se zrelaxujete i v malém bazénku o průměru tři a půl metru. Nebude to sice na žádná mohutná plavecká tempa, ale na lehátko se zmrzlinou docela určitě.

voda v bazénu

K tomu, aby váš bazén dobře sloužil, je zapotřebí i celá řada příslušenství. Když si doma rozložíte malý bazének, o kterém již byla řeč, naplníte jej vodou a ponecháte jej na slunci zhruba týden, začnou se v něm rozmnožovat řasy, bakterie a další drobné organismy. V přírodě funguje tzv. samočisticí schopnost, kde spolupůsobí i fytoplankton a vodní rostliny, které např. vylučují algicidní látky proti růstu řas. Toto si uvědomují velmi dobře např. zkušení akvaristé, kteří musí dát rostlinám dostatek výživy, aby v akváriu řasy nepřevládly a rostliny nezahubily. V bazénu se toto řeší přidáváním různých látek, aby voda zůstávala nekontaminovaná mikroorganismy. Buď je to chlornan sodný, nebo mořská sůl, rozkládaná v zařízení na elektrolýzu slané vody za vzniku chlorových a sodíkových iontů, anebo je to UV lampa či kyslíkové tablety (desinfikující ozón). Pro aplikaci těchto přípravků je nutné používat i testery a kontrolovat pH bazénové vody.

bazénová voda

Dále je třeba z bazénu odstranit mechanické nečistoty, jako jsou prach, zbytky trav, úlomky listů, hmyz atp. K tomu se využívá filtračního zařízení, což není nic jiného, než nádoba s křemičitým pískem nebo zeolitem, případně s papírovou vložkou (kartuší), do které je vháněna voda z bazénu pomocí čerpadla.

Posledním základním příslušenstvím k bazénu pro dosažení stabilní kvality vody v bazénu jsou automatické, poloautomatické nebo ruční vysavače bazénového dna. Filtrace totiž nedokáže zcela zbavit nádrž nečistot, některé se usadí na dně a tam by mohly být vhodným podhoubím pro znečišťující mikroorganismy.

Podobné příspěvky